Przedsiębiorca. Prezes FUNDACJI WIP Warto Im Pomóc. Współtwórca samorządu gospodarczego Warszawy. Honorowy Ambasador Kongresów Polskich. Za swoją działalność społeczną odznaczony medalem ,,Zasłużony dla m.st. Warszawy" oraz wysokimi odznaczeniami państwowymi. Pomysłodawca i organizator konkursu ,,Polska od Kuchni "oraz największego wizerunkowego plebiscytu gospodarczego w Polsce WIKTORIA - ,,Znak Jakości Przedsiębiorców " Autor książek i licznych publikacji o roli i funkcjonowaniu samorządu gospodarczego w Polsce. Specjalista w dziedzinie ,,inteligencji finansowej i emocjonalnej". Społecznik i przyjaciel ludzi.
Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przewodnicząca Rady Programowej IX Kongresu Ekonomistów Polskich, przewodnicząca Komitetu Gospodarczego Myśli Strategicznej przy ministrze gospodarki. Pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji, Zakład Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw – Kierownik Zakładu członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Prezydium Komitetu Prognoz "Polska 2000 Plus". Jest również pracownikiem naukowo-badawczym, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Tytuł profesora otrzymała w 2012 roku. W latach 1994–2005 sekretarz naukowy Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów (RSSG). Kieruje cyklem konwersatoriów “Czwartki u Ekonomistów" - otwartych debat, nagrywanych (stenogramy) i komentowanych, realizowanym od 2006 roku. Autorka, współautorka i redaktor naukowy ok. 200 publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, finansów i wyceny przedsiębiorstw oraz z zakresu systemów gospodarczych i strategii rozwoju społeczno-gospodarczego .
Od ponad 17 lat związana z dziennikarstwem, bankowością, polską przedsiębiorczością i edukacją. Pasjonatka nauczania i przekazywania wiedzy. Stworzyła i rozwinęła prężnie działającą redakcję Business Intelligence oraz Akademię Kobiecej Przedsiębiorczości.
Jest autorką książki „69 Biznesowych Porad dla Przedsiębiorczych Kobiet”. Napisała wiele artykułów dla redakcji ekonomicznych w Polsce m.in. Rzeczpospolita, infor.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl. Współpracuje z klientami biznesowymi w zakresie budowania marki dzięki mediom oraz instytucjami szkoleniowymi, gdzie szkoli przedsiębiorców. Zasiadła w jury konkursu dziennikarskiego Local e-Journalism Awards 2021. Jest wykładowcą na e-Journalism University oraz w Fundacji na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego przy Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykłada dziennikarstwo internetowe i ekonomiczne.
Doktoryzował się w 1973, habilitował w 1986, a tytuł profesorski uzyskał w 2000 roku. Od 1999 roku wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Zasiada w Prezydium Rady Języka Polskiego PAN oraz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile.
W TVP Polonia prowadził cotygodniowy program Mówi się (od 2001 do 2007) oraz w TVN Lingua audycję Na słówko. W Polskim Radiu prowadzi codzienną audycję Słowo o słowie. Pisze również felietony dla miesięcznika "Wiedza i Życie". Układa lub prowadzi różne ogólnopolskie i regionalne dyktanda w Radiu i w Telewizji. Autor wielu książek popularyzatorskich – w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa . Ostatnia jego książka to: Pokochawszy. Miłość w języku wydana w 2018 roku.
Autor 80 publikacji naukowych i ponad 250 publikacji popularnonaukowych. Oprócz prowadzenia szkoleń zajmuje się m.in. promocją psychologii i konsultingiem w TVP Info, POLSAT Wydarzenia. Przez 2 lata był także współautorem cotygodniowej audycji Psychologia Biznesu w radiu TOK FM. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, aktywnie uczestniczył w 40 zjazdach i kongresach naukowych. Był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a także adiunktem na Uniwersytecie Medycznym w Krakowie.W 2011/2012 był Doradcą Ministra Edukacji Narodowej. Współpracował z Krajową Radą Radców Prawnych i Krajową Radą Komorniczą. Odbył studia podyplomowe i szkolenia m.in. w Baltimore w Stanach Zjednoczonych (Postdoctoral fellowships, Johns Hopkins University, Dept. of Psychology); Yale University, Department of Psychology (visit study); Aston Business School, Aston University, Birmingham, Wielka Brytania. Jest konsultantem Europejskiego Forum Przedsiębiorczości i ekspertem Klubu Integracji Europejskiej. Rocznie obejmuje szkoleniami ponad 500 managerów i handlowców.
Od 1998 roku zawodowo związany z międzynarodowym koncernem ubezpieczeniowym ERGO.
Pracował między innymi w Dziale Strategii oraz Planowania, a także w Dziale Zagranicznym towarzystwa Hamburg – Mannheimer. Od 2000 roku przewodzi nowym inicjatywom ubezpieczyciela w Polsce.
Stworzył od podstaw struktury organizacyjne Ergo Pro w Polsce i doprowadził do wprowadzenia na rodzimy rynek finansowy unikatowych programów ubezpieczeniowo – oszczędnościowych (np. Eventus Classic, Eventus DUO).
Studiował w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego oraz w Wyższej Szkole Gospodarczo-Ekonomicznej w Nuertingen, gdzie uzyskał tytuł Diplom Betriebswirt w zakresie zarządzania, marketingu oraz ubezpieczeń. Ekspert medialny w tematach: ubezpieczenia, emerytury oraz demografia.
W 2013 roku został wyróżniony Superwiktorią jako Manager Roku Branży Ubezpieczeniowej.
Fundacja Ludzi Sztuki - Mushchelka to instytucja pozarządowa typu non-profit ustanowiona w kwietniu 2015 roku w celu realizacji inicjatyw o charakterze społecznym w sferze kultury.
Fundacja powstała, by wspierać młodych, kreatywnych, pełnych pasji polskich artystów z różnych dziedzin kultury i sztuki.
Misją Fundacji Ludzi Sztuki jest tworzenie niekonwencjonalnych dzieł, wykraczających poza ogólnie przyjęte wzorce i chwilowe trendy, zachęcających do ciekawości świata oraz refleksji nad nim. To wspieranie rozwoju polskiej kultury i sztuki poprzez tworzenie niezwykłych estetycznych i intelektualnych przeżyć pomiędzy artystą a widzem.
Fundacja Ludzi Sztuki pragnie wspierać kulturę i sztukę przyczyniając się do tworzenia wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie. Angażuje się w projekty, które mają się wyróżniać na tle innych produkcji z nawiązaniem do polskiej literatury, kultury i polskiej sztuki.