Przedsiębiorca. Współtwórca samorządu gospodarczego Warszawy. Przez wiele lat związany z Warszawską Izbą Handlu Detalicznego i Usług. W 2007 roku doprowadził do połączenia się lokalnych organizacji i stanął na czele Warszawskiej Izby Przedsiębiorców. W swojej działalności dużą wagę przywiązuje do realizacji przedsięwzięć związanych z niesieniem wszechstronnej pomocy warszawskim przedsiębiorcom w organizacji biznesu i szkoleniu kadry. Honorowy Ambasador Kongresów Polskich. Za swoją działalność społeczną odznaczony medalem ,,Zasłużony dla m.st. Warszawy", medalem im. Franciszka Jordana oraz innymi wysokimi odznaczeniami państwowymi. Pomysłodawca konkursu ,,Warszawa od Kuchni" dla stołecznej gastronomii oraz ASÓW - Rankingu Instytucji Finansowych. Autor i organizator największego stołecznego plebiscytu gospodarczego WIKTORIA - Warszawskiego i Mazowieckiego Znaku Jakości, który przekształcił się w 2011 roku w plebiscyt ogólnopolski pod nazwą WIKTORIA Znak Jakości Przedsiębiorców. Pomysłodawca i organizator ogólnopolskiego Konkursu SUPERMEDICUS dla środowiska medycznego. Specjalista w dziedzinie ,,inteligencji finansowej i emocjonalnej". Społecznik i przyjaciel ludzi.
Przedsiębiorca, twórca Klub Integracji Europejskiej, klubu biznesu zrzeszającego ponad dwieście firm z całej Polski. Wydawca i redaktor naczelna magazynu ludzi biznesu przedsiębiorcy@eu i startującej właśnie pod tym logo telewizji internetowej. Wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. Zaangażowana w wiele przedsięwzięć mających na celu promocję przedsiębiorczości, a także idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Od wielu lat rganizator warszawskich kolacji biznesowych, od trzech lat organizuje też ogólnopolską Letnią Galę Przedsiębiorców, połączoną z wręczeniem przyznawanych przez Europejskie Forum Przedsiębiorczości Pereł Euroturystyki. Zaangażowana jest we wspieranie takich przedsięwzięć jak program ,,Przedsiębiorstwo Fair Play”, organizowany przez Naczelną Organizację Techniczną, konkurs ,,Laur Innowacyjności”. W tum roku została Partnerem akcji rekomendującej stołeczną gastronomię ,,Warszawa od kuchni” organizowaną przez Warszawska Izbę Przedsiębiorców Zasiada też w kapitule projektu Debiutantki, w ramach którego organizowany jest doroczny Bal Debiutantek w pałacu w Wilanowie. Od początku zwolenniczka integracji europejskiej, w której widzi wielką historyczną szansę dla Polski, nie tylko w sferze gospodarczej.
Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przewodnicząca Rady Programowej IX Kongresu Ekonomistów Polskich, przewodnicząca Komitetu Gospodarczego Myśli Strategicznej przy ministrze gospodarki. Pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji, Zakład Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw – Kierownik Zakładu członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Prezydium Komitetu Prognoz "Polska 2000 Plus". Jest również pracownikiem naukowo-badawczym, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Tytuł profesora otrzymała w 2012 roku. W latach 1994–2005 sekretarz naukowy Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów (RSSG). Kieruje cyklem konwersatoriów “Czwartki u Ekonomistów" - otwartych debat, nagrywanych (stenogramy) i komentowanych, realizowanym od 2006 roku. Autorka, współautorka i redaktor naukowy ok. 200 publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, finansów i wyceny przedsiębiorstw oraz z zakresu systemów gospodarczych i strategii rozwoju społeczno-gospodarczego .
Zajmuje się zarządzaniem wiedzą i realizacją projektów badawczych. Interesuje się problematyką jakości życia, zrównoważonego rozwoju, małych miast w tym także miejsca biznesu w społecznościach lokalnych. Zainteresowania te rozwinęła w pracy doktorskiej napisanej pod kierunkiem dr hab. Urszuli Jareckiej na temat międzynarodowego ruchu kulturowego „Slow” analizowanego w kategoriach zrównoważonego rozwoju małych miast. Nauczycielka akademicka (wykładała min. w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie) i doświadczona koordynatorka projektów społecznych, która wierzy w potęgę łączenia wiedzy z praktyką społeczną. Jako badaczka i ewaluatorka projektów społecznych współpracuje z różnymi środowiskami, w tym z organizacjami pozarządowymi, Komisją Europejską i instytucjami badawczymi. Ma duże doświadczenie w pracy jako trenerka – prowadzi szkolenia między innymi z zarządzania projektami, współpracy grupowej, mierzenia efektywności działań. Jest autorką licznych artykułów i publikacji na temat CSR.
Od 1998 roku zawodowo związany z międzynarodowym koncernem ubezpieczeniowym ERGO.
Pracował między innymi w Dziale Strategii oraz Planowania, a także w Dziale Zagranicznym towarzystwa Hamburg – Mannheimer. Od 2000 roku przewodzi nowym inicjatywom ubezpieczyciela w Polsce.
Stworzył od podstaw struktury organizacyjne Ergo Pro w Polsce i doprowadził do wprowadzenia na rodzimy rynek finansowy unikatowych programów ubezpieczeniowo – oszczędnościowych (np. Eventus Classic, Eventus DUO).
Studiował w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego oraz w Wyższej Szkole Gospodarczo-Ekonomicznej w Nuertingen, gdzie uzyskał tytuł Diplom Betriebswirt w zakresie zarządzania, marketingu oraz ubezpieczeń. Ekspert medialny w tematach: ubezpieczenia, emerytury oraz demografia.
W 2013 roku został wyróżniony Superwiktorią jako Manager Roku Branży Ubezpieczeniowej.
Kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Katedry Rachunkowości Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu JU we Wrocławiu, od 2003 r. przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i prezes Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, członek Państwowej Akademii Nauk, autor wielu publikacji naukowych.
Prawnik, polityk i samorządowiec. Obecnie, a także w latach 2003-2007 Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. Starosta Bocheński obecnej kadencji, a także w latach 1999-2006. W swojej karierze zawodowej był m.in.: Naczelnikiem Miasta i Gminy Kamień Pomorski, Naczelnikiem, a później Wójtem Gminy Bochnia. Sprawował również funkcję Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. W działalności samorządowej na szczeblu krajowym pełnił m.in. funkcje członka Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Rady Zamówień Publicznych, Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
Na arenie międzynarodowej długoletni członek Komitetu Regionów Unii Europejskiej.
Autor 80 publikacji naukowych i ponad 250 publikacji popularnonaukowych. Oprócz prowadzenia szkoleń zajmuje się m.in. promocją psychologii i konsultingiem w TVP Info, POLSAT Wydarzenia. Przez 2 lata był także współautorem cotygodniowej audycji Psychologia Biznesu w radiu TOK FM. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, aktywnie uczestniczył w 40 zjazdach i kongresach naukowych. Był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a także adiunktem na Uniwersytecie Medycznym w Krakowie.W 2011/2012 był Doradcą Ministra Edukacji Narodowej. Współpracował z Krajową Radą Radców Prawnych i Krajową Radą Komorniczą. Odbył studia podyplomowe i szkolenia m.in. w Baltimore w Stanach Zjednoczonych (Postdoctoral fellowships, Johns Hopkins University, Dept. of Psychology); Yale University, Department of Psychology (visit study); Aston Business School, Aston University, Birmingham, Wielka Brytania. Jest konsultantem Europejskiego Forum Przedsiębiorczości i ekspertem Klubu Integracji Europejskiej. Rocznie obejmuje szkoleniami ponad 500 managerów i handlowców.
Absolwent Wydziału Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2001 r. ukończył studia Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) University of Calgary w kooperacji ze Szkołą Główną Handlową. Przez dwie kadencje pełnił funkcję Członka Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów programu CEMBA. Jest w trakcie zdobywania uprawnień Biegłego Rewidenta. W latach 1995 – 1999 pracował w sektorze bankowości, w tym przy rynku kapitałowym. Ma również bogate doświadczenie w zarządzaniu jakością danych, a także w tworzeniu systemów wymiany informacji oraz analiz do ich weryfikacji. Zdobył je podczas pracy w Biurze Informacji Kredytowej SA, w którym pracował od 1999 r., pełniąc między innymi funkcję Dyrektora Departamentu Jakości Danych. Na stanowisko Prezesa Zarządu BIG InfoMonitor został powołany w czerwcu 2007 r. Ekspert w dziedzinie finansów przedsiębiorstwa.
Przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji „Lewiatan” oraz Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości, wieloletni ekspert w zakresie zamówień publicznych, rynku pracy oraz zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Doświadczony specjalista, który od 2010 roku aktywnie uczestniczy w posiedzeniach komisji sejmowych i senackich RP związanych z branżą zamówień publicznych, rynkiem pracy oraz zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Marek Kowalski od 2010 roku wchodzi w skład Zespołu do spraw usług publicznych Komisji Trójstronnej, a w kwietniu 2013 roku zostaje powołany przez Premiera RP do jej składu plenarnego. Współzałożyciel i od 2002 roku Prezes Polskiego Stowarzyszenia Czystości. W latach 2005 – 2007 Wiceprezes Europejskiej Federacji Czystości. Ponadto członek Zarządu Europejskiego ISSA World. Współtwórca i Prezes Polskiego Związku Pracodawców „PSC”. Członek Rady Głównej PKPP „Lewiatan”.